Centrum Arael
Vaše cesta ke zdraví

Viry, bakterie

Adenovirus

Adenoviry jsou neobalené dsDNA viry o velikosti asi 60 – 90 nm. U člověka je dosud známo 34 imunologicky odlišných typů (tzv. serotypů). 

Onemocnění, způsobovaná Adenoviry jsou endemická během celého roku ve všech věkových skupinách, ale nejčastěji napadají školní děti.

Adenoviry se šíří rychle v uzařených prostředích kde způsobují vypuknutí epidemií. Způsobují respirační onemocnění zejména horních cest dýchacích, připomínající běžné nachlazení, faryngitidu nebo angínu a napadají často děti předškolního věku.

Infekce adenoviry může napadnout i dolní dýchací cesty a způsobí bronchitidu, bronchiolitidu až pneumonii. Zejména u batolat a dětí (pouze zřídka u dospělých) se může rozvinout těžká pneumonie.

U dětí mohou Adenoviry způsobit také gastrointestinální onemocnění se symptomy jako je průjem s horečkou, zvracení a nauseu.

Symptomy podrážděných očí, teplota, bolesti hlavy a žaludku náleží také k faryngokonjunktivilním horečkám způsobeným Adenoviry.

Adenovirus (obecně) vyvolává horečnaté onemocnění respiračního traktu provázené bolestí v krku a kašlem. Mají silný vliv na poškozování jater a u zvířat byl při chronickém příjmu prokázán karcinogenní účinek. 

Aquaspirillium Serpens

Prostředím těchto organizmů je sladká voda. Jsou to pohyblivé buňky – bakterie. 

Anaplasma urealiticum

Rod bakterií blízký mykoplasmatům. 

Může být na sliznici močového ústrojí, je možným původcem negonoroické uretritidy. Ureaplasma urealyticum je sexuálně přenosný mikrob, který opravdu může žít v těle bez příznaků.